Havuz
Havuz

Yüzme havuzlarında havuzun mimari güzelliğinin yanında, filitreleme, dezenfeksiyon, su ısıtma sistemleri hatta su altı aydınlatma lambaları, paslanmaz çelik merdivenler, su akıntı pompaları gibi aksesuarlarda bir o kadar önemlidir. Bu yüzden Oğuz Yapı İnşaat Mühendislik ve Mimarlık, makine ve elektrik mühendislerinden oluşan proje ekibi ile yüzme havuzu tasarım evresinden başlayarak projenin uygulanıp bitimine kadar ortak ve koordine çalışmaktadırlar.

Havuzun standart mekanik tesisatı olan doldurma ve boşaltma sistemlerinin projelendirilmesi, havuzun; su filitreleme tesisatının hesaplanıp, seçilmesi ve yerleştirme planının hazırlanması vb. işlemlere ait plan, kesit, akış şemaları ve montaj detaylarının çizilmesi işlemlerini büyük dikkat ve özenle hazırlamaktadır.

Yüzme havuzunun büyüklüğü, havuzun türü ve kullanım amacı gibi özellikler filtrasyon sisteminin seçimini etkileyen faktörlerdir. Havuzun tüm sirkülasyon boruları, hava birikimine mani olacak şekilde meyilli döşenmeli ve korozyondan etkilenen en küçük bir metal bulunmamalıdır. Havuzlarda elektrik kaçağına karşı çok etkin tedbirler alınmalıdır. Önemli noktalardan biri havuz içinde kalan elektriksel tesisatın 12 volt’luk bir gerilimin üstüne çıkmamasıdır. Çok iyi bir topraklama hattı çekilerek, tüm motor, tablo ve elektrikli cihazlar buna bağlanmalıdır. Transformatörler müstakil sigortalarla emniyete alınır.

Havuz izolasyonu havuz yapımının en önemli aşamalarından biri olup, havuzların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı,konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi ayrıca iç ve dış etkenlere karşı doğru bir şekilde korunması için önem verilmesi gereken bir konudur. Havuz kullanım ömrünü tehdit eden bu iç ve dış etkenler hidrostatik basınç gibi mekanik zorlamaların yanı sıra; aşırı sıcak, aşırı soğuk ve buna bağlı olarak don gibi hava koşullarının etkileri ve deniz suyu, kimyasal dezenfeksiyon malzemeleri gibi, agresif ve aşındırıcı maddeler de olabilir.

Havuz izolasyonunun ana unsurları “doğru detay”, “nitelikli malzeme”, “ sağlıklı uygulama” dır. Basınç altında olmasa dahi, su ile temas halinde olacak her noktanın altında, reaktif reçine bazlı izolasyon malzemeleri ile 1.00 mm, plastik bağlayıcı kombinasyonları ile ise 2.00 mm kalınlığında bir tabaka uygulanmaktadır. Fırça ile sürülerek uygulanan izolasyonlarda, izolasyonun sağlıklı olması için bir den fazla kat sürülmelidir. Bu noktada özellikle çift kompanentli izolasyon malzemelerinde ilk kattın tamamen kurumasının ardından, ikinci kattın ilk kat ile aynı yönde uygulanması gerekmektedir. Havuz iç izolasyonu yapıldıktan sonra havuz su ile doldurulup test edilmeli havuz kaplama işlerinin testten olumlu sonuç alındıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Oğuz Yapı İnşaat Mühendislik ve Mimarlık dünya standartlarına uygun yüzme havuzu izolasyon işlemini işinde uzman ekibi tarafından büyük bir hassasiyet, dogru planlama ve malzeme seçimi ile gerçekleştirerek havuzunuzu güvence altına alır.

 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- İnşaat
- İzolasyon
- Dekorasyon
- Proje
- Tasarım
- Mobilya
- Mutfak ve Banyo
- Tadilat
- Taş Duvar
- Çelik Prefabrik Evler
 
 
Pro WEB